Informujemy, iż w celu realizacji usług dostępnych w naszym serwisie, optymalizacji jego treści oraz dostosowania serwisu do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników.

Pliki cookies można kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Więcej informacji zawartych jest w naszej polityce prywatności.

zostaw nam wiadomość
zostaw nam wiadomość

Na jakich aktach prawnych się opieramy?

  • ustawa z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. 2015 poz. 1688);
  • ustawa z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2011 nr 152 poz. 897 wraz z późniejszymi zmianami);
  • ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. 2016 poz. 1987 wraz z późniejszymi zmianami).
Zgodnie z obowiązującą Ustawą z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. 2015 nr 1688 poz. 1688) nie wolno wyrzucać elektroodpadów łącznie z innymi odpadami, ponieważ zawierają substancje szkodliwe oraz trujące. Zasady postępowania z elektroodpadami są uregulowane w przepisach krajowych i unijnych.

Warto pamiętać, że na sprzętach elektronicznych i elektrycznych umieszczane jest specjalne oznaczenie - „przekreślony kosz na odpady”, który informuje o zakazie wyrzucania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego łącznie z innymi odpadami. Oznacza to, że zużyty sprzęt należy zbierać selektywnie.

Jak postępować ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?

Użytkownik ma obowiązek przekazać zużyty sprzęt do punktu zbiórki, by zapewnić jego prawidłowe zagospodarowanie. Inaczej elektroodpady stają się źródłem zagrożenia dla zdrowia ludzi oraz zwierząt i wpływają na zmiany w środowisku naturalnym. Informacje o punktach zbiórki urządzeń wydają właściwe władze lokalne - lista dostępnych punktów zbiórki - (http://www.auraeko.pl/punkty-zbiorki)

Informacje dotyczące odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przez Evston Sp. z o.o. znajdują się poniżej.

Odbiór zużytego sprzętu

Dystrybutor jest zobowiązany do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu z gospodarstw domowych w punkcie sprzedaży - art. 37 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Evston Sp. z o.o. nie prowadzi punktu sprzedaży - sprzedaż odbywa się wyłącznie drogą internetową.* Tak więc Evston Sp. z o.o, dostarczając klientowi sprzęt przeznaczony dla gospodarstw domowych, obowiązany jest do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w miejscu dostawy tego sprzętu.

*Evston Sp. z o.o. nie jest jednostką handlu detalicznego o powierzchni sprzedaży (w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) wynoszącej co najmniej 400 m2 i przewidzianej do sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych. Dlatego też, Evston Sp. z o.o. nie jest więc zobowiązane do nieodpłatnego przyjęcia w siedzibie firmy, lub w jej bezpośredniej bliskości, zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych bez konieczności zakupu nowego sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych, jeśli żaden z zewnętrznych wymiarów tego sprzętu nie przekracza 25 cm.

Warunki zwrotu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

  • zużyty sprzęt musi być tego samego rodzaju i pełnić te same funkcje - art. 37 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym;
  • zużyty sprzęt musi być kompletny - art. 35 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym;
  • jeśli została kupiona jedna sztuka nowego sprzętu, zwrócić można jedną sztukę zużytego;
  • zużyty sprzęt musi być przygotowany przez klienta, czyli odłączony od wszelkich instalacji.

UWAGA! Zużyty sprzęt przekazany Evston Sp. z o.o. nie podlega zwrotowi.



Koszty gospodarowania odpadami

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą WEEE, od 14.02.2011 r. firma Evston Sp. z o.o. nie ma obowiązku przedstawiania kosztów gospodarowania odpadami klientom.

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password